E-ticarette Yeni Dönem Başlıyor: Instagram'da Ürün Etiketleme

Dünya genelinde 700 Milyon kullanıcıya ulaşan Instagram, her geçen gün karşımıza yeni bir özellikle çıkıyor. Daha önce özellikle Snapchat'e ait olan birçok özelliği taklit ederek kullanıma sunan Instagram, bir süredir test ettiği "Ürün Etiketleme" özelliğini tüm dünyada kullanıma açacak.

Bildiğiniz gibi instagram, fotoğraf ve video paylaşım platformu olarak her paylaşıma ayrı bir köprü (link) ekleme özelliğine sahip değil. Tabii bu eksiklik, e-ticaret sitesi yöneticileri ve dijital pazarlama uzmanları için mühim mesele olsa da, taşıdığı potansiyeli gereği Instagram'a taşınmayan bir marka iletişimi düşünmek pek mümkün olmuyor. Gerek kullanım kolaylığı, gerekse markalar için hemen her hedef kitleyi barındıryor olması itibariyle, giderek yıldızı parlayan Instagram artık ürün etiketleme özelliği ile de yüzümüzü güldürecek gibi gözüküyor.

“Instagram’da Alışveriş Yapma Özelliği”ni daha iyi anlamak için bilinmesi gerekenler;

  • Instagram’da alışveriş yapma özelliğinin kullanıldığı e-ticaret markalarının paylaştığı fotoğrafların sağ üst köşesinde küçük, beyaz bir “Alışveriş Sepeti” ikonu yer almaktadır.
  • Fotoğrafa tıklandığında sol alt köşede “Ürünleri Görmek İçin Dokunun” yazısı vardır.
  • “Ürünleri Görmek İçin Dokunun” yazısına tıklayarak satın alınmak istenen ürünle ilgili fotoğraf, açıklama, ürün özellikleri, ürün fiyatı vs. görülebilecek.
  • Ürünle ilgili daha fazla bilgi edinmek ve alışverişe devam etmek için “>” ikonuna tıklanır.
  • Son olarak “Şimdi Alışveriş Yap” butonuna tıklanarak satın alma gerçekleştirilir.

İnternet, sosyal medya kanalları ve hızla artan e-ticaret alışveriş alışkanlığı birleşince, haliyle e-ticaret yapmak daha iştah kabartıcı bir hale geliyor. O nedenle şimdiden uyarayım, hiç dışarıdan göründüğü gibi kolay bir süreç değil. Ama niyetliyseniz, bir yerlerden başlamanızı öneririm.

YORUM EKLE