Bitcoin fiyatı 57 bin dolar seviyesini gördü. Böylece lider kripto varlık 2021'in sonlarından bu yana ilk kez bu seviyeleri test etmiş oldu.

Geçtiğimiz hafta yatay seyreden kripto varlık dün itibariyle tekrar atağa geçerken Bitcoin'de aylık kazanç yüzde 29,5 oldu. Bu artış, Ethereum öncülüğünde alt coinlerde de risk iştahını artırdı.

Yaşanan hareketlilikte, Bitcoin alımları ile ünlü teknoloji şirketi MicroStrategy'nin 155 milyon dolar yatırım ile 3 bin Bitcoin satın aldığını açıklaması etkili oldu. 

Ayrıca borsada işlem gören fonlar aracılığıyla yatırımcı talebin artması kripto piyasasını destekledi. Ayrıca nisan ayında gerçekleşmesi beklenen yarılanma (halving) işleminin arzı kısıp Bitcoin değerini artıracağı beklentisi de fiyatlamalarda etkili oldu.

UZMANLAR NE DİYOR?

Finansal araştırmalar yapan Fairlead Strategies’in kurucusu Katie Stockton’a göre bu rallinin devam etmesi yüksek ihtimal. Stockton, yükseliş trendinin sırasıyla 56 bin 400 ve 64 bin 900 dolarlık kısa vadeli direnç seviyelerine ilerleyeceğini düşündüğünü söyledi.

ABD merkezli yatırım bankası Oppenheimer analisti Owen Lau ise, "Bitcoin son iki haftadır 52 bin civarında seyrediyordu ve çıkış yapmak için bir fırsat arıyordu" dedi. Lau kripto düzenlemesindeki olumlu gelişmeleri ve artan talebin bu çıkışa katkıda bulunduğunu söyledi. 

Kripto fon yöneticisi Bitwise Asset Management analisti Ryan Rasmussen, "Genellikle nisan ayının ikinci yarısında gerçekleşecek olan Bitcoin yarılanması (halving) öncesinde yatırımcıların kendilerini konumlandırdıkları pencereye yaklaşıyoruz" dedi.

KRİPTO VARLIK PİYASASINDA SON DURUM

Bu gelişmelerin etkisiyle Bitcoin, saat 9.30 itibarıyla yüzde 9,3 artışla 56 bin 300 dolar civarında işlem gördü. Bitcoin'in yanı sıra diğer kripto varlıklarda da fiyat artışları gözlendi.

Ethereum aynı saatlerde yüzde 3,2 artışla 3 bin 200 dolara ulaştı. Solana yüzde 6  artışla 110,6 dolardan, Ripple yüzde 2,8 artışla 0,55 dolardan, Cardano ise yüzde 6,6 artışla 0,62 dolardan işlem gördü.

Editör: Irem Su Uyumaz