AÇIYI DEĞİŞTİRİNİZ

Merhaba,

Bu sayıda sizlerle Bakış Açısı üzerine bir şeyler paylaşmak istedim.

Yaşadığımız, karşılaştığımız, başımıza gelen çoğu olay ve durumda, onların anlamlarını, değerlerini kendi bakış açımızla yorumlar, anlamlandırırız. Bazen bu gibi durumlar farkında olmadan bizi sevdiklerimizle fikir çatışması içerisine sokabilir. Çünkü, her insanın kendisine has bir bakışı, yorumlandırma kabiliyeti ve fikir süzgeci vardır. Çatışmaya neden olan bu bakış açısı farklılığı kişiyi hem belirsizliğe düşürür hem de karar alma sürecinde zaman kaybı yaşatır.
 

Peki bakış açımızı nasıl değiştiririz?

Öncelikle ön yargılarımızdan kurtulmamız gerekiyor. Sonra farklı fikirleri kabullenmeli, sentezci olmayı başarmalı -en azından denemeli- zorlayıcı olmayarak, alınacak tüm kararların faydalı birer yanları olduğunu düşünerek hareket etmeliyiz.
 

Bir de karar verirken bizi etkileyen dış etkenler var, örneğin İklim!

Havalar ısındı, yaz mevsimine giriş yaptık. Malûm çoğumuzun üzerinde bir gevşeme, rahatlama var. Bir de yaz aylarında çalışan, üreten ve buna bağlı olarak sıcaklığın da stresiyle katbekat artan bir gerginlik oluşacak. Bu zamanlarda karar almak daha önceki zamanlardan daha zor olacaktır. Bu dönemde de, sakin kalmaya çalışmalı, karar alırken farklı açıları da görmeliyiz. Bunu hayatımızın bir ilkesi haline getirirsek her şey daha farklı işlemeye başlayabilir.

Unutmadan “Hayat, olması gerektiği gibi değil, olduğu gibidir.”

Güzel bir yaz geçirmenizi dilerim!

YORUM EKLE

banner327