Haftanın beş günü neredeyse 500’e yakın çocukla çalışıyorum ve bu yazıyı bir eğitim yöntemi olan “drama” ya dair anne-babalar için yazıyorum. Yaklaşık 10 yıldır sıkça dilimizde olan bir kavram, ama gördüğüm duyduğum konuştuğum dinlediğim kadarıyla bu kavramın içeriğinin ve amacının tam olarak bilinmediğini fark ediyorum. Drama; oyunculuktan ve göstericilikten çok, çocuğun en temel ihtiyacı olan oyun kavramı ile ilgilenir ve doğaçlamalarla yaşamı daha iyi tanıyabilmek anlayabilmek için, onu taklit edip deneyimleme imkanı sağlar.

Pek çoğumuz ilk sosyalleşmeye başladığımız ortamlarda, ergenlik dönemimizde, topluluk karşısında bir şeyleri ifade etmemiz gerektiğinde vb. durumlarda, durup bir derin nefes almışızdır. Biraz heyecanlanmış, belki de konuşmamız bittiğinde söyleyeceklerimizin yarısını unuttuğumuzu fark etmişizdir. Bazılarımız fazla özgüvenli ve sosyalken, bazılarımız hep daha çekimser ve utangaçtı. Bazıları hep fazla rol çalarken, bazıları kendini ifade etme imkanı bulamadı.

Benim işimin eğitim kısmı bu noktada başlıyor. Çocuklarda en çok dikkat ettiğim 2 unsur var; o an özgüvenlerinin ne durumda olduğu ve topluluk içinde kendilerini ifade etmek için seçtikleri davranış biçimlerinin ne olduğu. Bunu bire bir soru-cevap iletişimindense, oyun-kurgu-doğaçlama içinde görmeyi seviyorum. Çünkü kendilerini daha rahat ve daha özgürce açık ediyorlar. Ben de onlar için artı ya da eksilerini geliştirip-dönüştürmeye katkı sağlayabilecek doğaçlama örneklerini daha rahat seçebiliyorum. Kendilerini her zaman ve her ortamda özgür ifade edebilmeleri, bir birey olarak fikir ve düşüncelerini savunabilmeleri, hep konuşmak yerine bazen susup dinlemeleri gerekebileceğini, haklı ve adil davranış biçimlerini, insanları ve hayvanları sevip korumayı öğretmeye çalışıyorum. Bunu senelerdir öğrenmeye alışık olduğumuz şekliyle didaktik olarak değil, oyun ile öğretmeye çalışmak onlara da bana da daha eğlenceli geliyor. Kukla kostüm ya da aksesuar kullanmaya bayılıyorlar. Evde parkta markette pazarda hastanede uzayda gemide uçakta ya da Şirinler Köyü’nde Gargamel’in yanı başında, yani istedikleri her yerde istedikleri gibi olabiliyorlar. Çünkü hayal güçlerini bizden çok daha iyi kullanıyorlar.

Bir dersimde kedi-köpek fobisi olan öğrencim için, sokak hayvanlarıyla ve onları sahiplenmekle ilgili bir doğaçlama oluşturmuştum. Doğaçlama grubu evlerinde hayvan besleyenler ve fobisi olan öğrencimden oluşuyordu. Onlara bunu bildiğimi ve ne yapmaya çalıştığımı belli etmeden genel hatlarıyla bir oyun kurdum, oyun kişilerini aralarında belirlemelerini istedim. Bu canlandırmaya iki ders aynı konu üzerinden farklı şekillerde devam ettik. Bir süre sonra velisi ile konuştuğumda, öğrencimin evcil hayvanlara karşı daha ılımlı yaklaştığını öğrendim. Bu durum bana dramanın bir eğitim yöntemi olduğunu ve oyun kavramının çocukların temel ihtiyacı olduğunu bir kere daha gösterdi.

Drama:

  1. Kendine güven duyma, bağımsız ve eleştirel düşünme, karar verebilme becerisi kazandırır.
  2. Yaratıcılığı, estetik gelişimi ve hayal gücünü geliştirir. Sosyal farkındalığı arttırır.
  3. Empati yeteneğinin gelişmesine, duyguları fark etmeye, fark edileni de ifade etmeye yardımcı olur.
  4. Dil ve iletişim becerilerini geliştirir.
  5. Zihinsel kapasiteyi arttırır.
  6. Problem çözme yeteneğini geliştirir.
  7. Bilişsel duyuşsal becerileri geliştirir.
  8. Tiyatro sanatına ilgiyi uyandırır.

Her gün yine yeniden görüyorum ki onlar; hal hareket davranış disiplin ve ağızlarından çıkan tek bir iyi-kötü sözde bile çokca anne çokca babalar. Hiçbir şey bilmeden dünyaya gelen bir bebeğe istemli istemsiz zaman içinde, bir birey olmayı aşılıyorsunuz. Nasıl arkadaş olunurda arkadaşlıklarınızla, marketteki kasiyerle konuşma şeklinizle, eczacıdan ilaç isterkenki tavrınızla, trafikteki asabiyetinizle, televizyondaki bir olaya yaptığınız yorumla, yemek yiyişiniz, hangi kitapları okuyup nasıl müzikler dinlediğiniz, hayvanlara yaklaşım biçiminiz ve daha birçoğu ile sizi aynalayan, rol-model alan küçük oyuncular onlar. Bu ve dahası sebeplerden o hepimizin bildiği klişe doğru, eğitim önce ailede başlıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet panili 3 ay önce

Her çocuk gelişimi için bencede gerekli... Drama deyip geçmeyin

Avatar
Cemre kaygin 3 ay önce

Drama dersi nerde veriyorsunuz

Avatar
Yeşim Turan 3 ay önce

Çok Şanslı Olduğumuzu Düşünüyoruz Kızımın Öğretmeni Sağra Simge Özaltın İle..İkinci Senede & Gelişmeleri Yaşamın İçinde Hepbirlikte Görüyoruz..Sevgi & Saygıyla :)